Centrum Fotografii Krajoznawczej

siedziba CFK

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK jest specjalistyczną jednostką programową Zarządu Głównego PTTK w zakresie całokształtu zagadnień związanych z fotografią krajoznawczą, techniką video, filmową itp.

W zakresie działania powstałego w 1989 r. Centrum wchodzą następujące zadania: gromadzenie i archiwowanie materiałów fotograficznych (zdjęć, negatywów, slajdów, zestawów itp.), gromadzenie materiałów z działalności Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK i ogniw Towarzystwa związanych z fotografią, gromadzenie czasopism, książek, katalogów, komunikatów itp. dotyczących fotografii krajoznawczej, opracowywanie pozyskiwanych materiałów, ich katalogowanie i udostępnianie, organizacja wystaw na terenie całego Kraju, prowadzenie szeroko rozumianej działalności popularyzatorskiej i szkoleniowej (kursy, sesje, publikacje, wydawnictwa).

siedziba CFK
CFK w Łodzi - sala główna (oranżeria) Andrzej Danowski 1994

CFK zlokalizowane jest w zabytkowym pałacyku ZG PTTK w Łodzi, przy ul. Wigury 12a. Centrum dysponuje m.in. klimatyzowaną salą archiwum o powierzchni ok. 120 m2, pokojem operacyjnym, ciemnią oraz salami wystaw czasowych.

siedziba CFK
Westybul siedziby CFK PTTK, Andrzej Danowski 1995

W zbiorach CFK znajduje się ponad 30 tysięcy fotografii, 43 tysiące negatywów, blisko 3 tysiące przezroczy, wiele katalogów wystaw, wydawnictwa z dziedziny fotografii krajoznawczej, dokumentacja fotograficzna z imprez krajoznawczych i turystycznych, zjazdów, spotkań, itp. Zgromadzono zdjęcia przeszło 250 autorów (wśród nich nazwiska bardzo znanych fotografików). W ostatnim okresie Centrum wzbogaciło się o cenny, zabytkowy sprzęt fotograficzny i projekcyjny używany zarówno do ekspozycji jak i szkoleń.

W ramach szkoleń prowadzonych przez CFK, a także przez Komisje ZG PTTK, popularyzuje się celowość tworzenia dokumentu fotograficznego i konieczność jego ochrony. W ramach działalności bieżącej stosowana jest do dokumentacji technika video m.in. dla kronikarskiego zapisu życia organizacyjnego PTTK.

Zbiory CFK udostępniane są jednostkom PTTK, uczelniom, publicystom, muzeom, stowarzyszeniom, a także osobom prywatnym. Dla ułatwienia dostępu do zbiorów rozpoczęto wprowadzanie komputerowego rejestru archiwaliów. Skomputeryzowano już wykaz krajowych Instruktorów Fotografii Krajoznawczej.

Centrum jest jednostką aktywną i "żyjącą". Można w nim zarówno "zajrzeć do historii", jak i zasięgnąć porady, uzyskać materiały współczesne, dowiedzieć się o nowych technikach fotograficznych, zdobyć "Odznakę Fotografii Krajoznawczej", obejrzeć ciekawą wystawę, czy wziąć udział w jednym z wielu konkursów foto-video. Centrum ponadto przyjmuje do swych zbiorów wartościowe materiały związane z fotografią krajoznawczą.

Wszystkich zainteresowanych fotografią krajoznawczą zapraszamy do kontaktu z CFK w Łodzi.

strzalka

A oto nasz adres:
CENTRUM FOTOGRAFII KRAJOZNAWCZEJ PTTK w ŁODZI
90-301 Łódź, ul. St. Wigury 12a
tel: (0-42) 636-40-10, tel/fax: 636-43-70